SPORNE ZAPOSLITVE V KOSOVELOVEM DOMU: Prejemala je za sedem razredov višjo plačo

Slovenija

Februarja letos je svet Javnega zavoda (JZ) Kosovelov dom Sežana izglasoval nezaupnico direktorici Katji Jordan. Na sejo ni bila vabljena, potekala naj bi za zaprtimi vrati, udeleženci seje pa naj bi bili "zavezani k molku". Oktobra lani je v Kosovelovem domu opravil nadzor delovni inšpektor, naslednji mesec pa še nadzorni odbor Občine Sežana. Nepravilnosti so ugotovili pri zaposlitvah, oddaji finančnega načrta in obračunu potnih stroškov.

Februarja letos je svet JZ Kosovelov dom Sežana izglasoval nezaupnico direktorici Katji Jordan. Kot je takrat povedala Jordanova, na sejo, ki je potekala za zaprtimi vrati, ni bila vabljena, "vsi udeleženci seje pa so bili zavezani k molku". V zapisniku, ki ga je prejela, naj bi bilo navedeno le, da je nezaupnica posledica "ugotovljenih nepravilnosti in kršitev zakonodaje".

Za pojasnila smo se takrat obrnili na sežansko občino, ki je ustanoviteljica zavoda. Kot so povedali, so sklep sveta zavoda prejeli še istega dne, kot je potekala izredna seja. Za več pojasnil pa so nas napotili na predsednico sveta zavoda Nevenko Devčić.

Predlog za razrešitev

"Najprej bi radi izpostavili, da nezaupnica z eno besedo pomeni, da svet zavoda direktorici Katji Jordan ne zaupa več vodenja tako pomembne ustanove, kot je Kosovelov dom Sežana. Sklep sveta zavoda, katerega smo izglasovali na zaprti seji 7. februarja 2025, je, da glede na vse zaznane hude kršitve in nepravilnosti direktorici ne zaupamo več vodenja in predlagamo predlog k razrešitvi. Predlog k razrešitvi je sprejel ustanovitelj – Občina Sežana, in kot smo seznanjeni je tudi občinski svet Občine Sežana s tem seznanjen. V skladu z odlokom in pravilnikom, ki natančno določata postopek imenovanja in razrešitve direktorja, je zdaj odločitev v rokah uprave in občinskega sveta Občine Sežana," je zapisala v odgovoru Devčićeva in dodala:

"Glede situacije bo svet zavoda v zelo kratkem času podal izjavo za medije, ker se čutimo dolžni, saj je to javni zavod in nenazadnje javni denar. Če pa ste želeli malo pohitriti, vam predlagamo, da bi bilo dobro prej prebrati zapisnike zadnjih rednih in izrednih sej, ki so javno dostopni in bi tako dobili odgovor na vprašanje, ki nam ga zastavljate – zakaj je svet zavoda predlagal predlog k razrešitvi."

To je odgovor, ki nam ga je Devčićeva poslala 21. februarja letos. Ker izjave za javnost, ki jo je napovedala, ni bilo, smo se pred dnevi ponovno obrnili za pojasnila za sežansko občino.

Zaposlili so štiri ljudi, dva nepravilno

V letih 2023 in 2024 je bila direktorica Jordanova. Do septembra 2023 je bil predsednik sveta zavoda Drago Pirec, konec januarja 2024 je bil izvoljen za predsednika Rajko Orel, ki je po dobrih treh mesecih nepreklicno odstopil. Še istega dne pa je postala predsednica Devčićeva.

Nadzor je nadzorni odbor Občine Sežana opravil novembra lani v pisarni Jordanove, ki je bila prisotna

V letih 2023 in 2024 so v Kosovelovem domu zaposlili štiri ljudi – koordinatorja in organizatorja kulturnega programa, mojstra luči, poslovnega sekretarja in strokovnega sodelavca za pripravo kulturnih projektov. Konec oktobra 2024 jih je v zvezi z objavo prostih delovnih mest obiskal delovni inšpektor. Nadzorniki in Jordanova so se strinjali, da je sistematizacija delovnih mest zastarela. Vendar, Jordanova je za sejo sveta februarja 2024 pripravila nov akt o sistematizaciji delovnih mest. Točka je bila na seji sveta zavoda prekinjena in prestavljena na naslednjo sejo, a je svet zavoda ni nikoli več uvrstil na dnevni red nobene od naslednjih sej.

Nadzorniki so ugotovili, da Jordanova ni sklenila na pravilen način dveh pogodb o zaposlitvi, za koordinatorja in organizatorja kulturnega programa ter mojstra luči, ker ni navedla razloga za zaposlitev za določen čas, za kar bi bila na osnovi zakona o delovnih razmerjih lahko kaznovana z globo od 3.000 do 20.000 evrov za vsak prekršek. Jordanova se je branila, da so bile pogodbe za določen čas po poteku spremenjene v pogodbe za nedoločen čas. Vendar so jo nadzorniki opozorili, da so bile v resnici sklenjene nove pogodbe. Delovni inšpektor je nadzor opravil potem, ko so bile nove pogodbe že sklenjene, zato prekrška ni ugotovil.

Nadzorniki so nadalje ugotovili, da se v več primerih pogoji za zaposlitev in opisi delovnih mest razlikujejo od tistih, ki so določeni v aktu o sistematizaciji delovnih mest, objavi prostega delovnega mesta in v pogodbi o zaposlitvi. Zaposlena na delovnem mestu koordinatorja in organizatorja kulturnega programa je namreč prejemala za sedem plačnih razredov višjo plačo, ker je bilo njeno delovno mesto sistematizirano s šifro G027009, namesto G026009.

Direktorici so izplačali za 33,56 evra preveč potnih stroškov

Pri obračunu potnih stroškov Jordanovi so nadzorniki ugotovili, da ji je bilo izplačanih za 33,56 evra preveč stroškov in jo pozvali, naj naredi poračun.

Finančni načrt za leto 2024 je bil svetu zavoda posredovan šele maja 2024, namesto najkasneje do 7. marca, so ugotovili nadzorniki. Jordanova je zatrdila, da je bil omenjeni predlog predhodno obravnavan na svetu zavoda, vendar to ni zabeleženo v nobenem zapisniku sveta zavoda. Celotno poročilo nadzornikov je dostopno tukaj.

Poročila nadzornikov občinski svet še ni obravnaval

Nadzorni odbor Občine Sežana je 9. aprila letos na seji sprejel končno poročilo o opravljenem nadzoru nad poslovanjem Kosovelovega doma za leti 2023 in 2024. "Poročilo bo obravnaval tudi občinski svet Občine Sežana. Nadaljnji koraki Občine Sežana bodo usmerjeni v razrešitev nepravilnosti, s ciljem nemotenega in kvalitetnega delovanja Kosovelovega doma Sežana," še odgovarjajo na sežanski občini.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija