Redno uživanje ultraprocesirane hrane lahko močno poveča tveganje za razvoj Parkinsonove bolezni, ugotavlja nova študija. Kitajski znanstveniki so odkrili, da so ljudje, ki vsak dan zaužijejo 11 ali več porcij ultraprocesirane hrane, 2,5-krat bolj ogroženi, da bodo razvili zgodnje znake Parkinsonove bolezni. Tisti, ki zaužijejo tri ali manj porcij na dan, pa so še vedno izpostavljeni 60-odstotnemu povečanju tveganja, odvisno od vrste hrane.
NUJNO OPOZORILO ZDRAVNIKOV: Ta priljubljena hrana je povezana s Parkinsonovo boleznijo
Trendi
Ultraprocesirana hrana vključuje izdelke, kot so sladice, prigrizki, sladke pijače, meso in jogurti z umetnimi dodatki ter številni drugi pakirani izdelki. Ena porcija je enaka eni pločevinki gazirane pijače, žlici kečapa ali eni rezini pakirane torte.
Simptomi Parkinsonove bolezni, kot so težave s spanjem, utrujenost, zaprtje in zmanjšana sposobnost zaznavanja in odzivanja na vonj, se pogosto pojavijo še dolgo pred značilnimi simptomi, kot so tresenje in težave z ravnotežjem. Strokovnjaki menijo, da umetni dodatki, kot so emulgatorji, sladila in konzervansi, povzročajo vnetje in oksidativni stres, ki poškodujeta nevrone v možganih, ki proizvajajo dopamin – nevrotransmiter, ki nadzira gibanje.
Študija, objavljena v medicinski reviji Neurology, je spremljala 42.853 ljudi, ki na začetku niso imeli Parkinsonove bolezni. Udeleženci so izpolnjevali vprašalnike o svoji prehrani, raziskovalci pa so ugotovili, da uživanje 11 porcij ultraprocesirane hrane na dan poveča tveganje za zgodnje simptome Parkinsonove bolezni za 2,5-krat. Največje povečanje tveganja so imeli tisti, ki so jedli sladke prigrizke, medtem ko so omake in začimbe povzročile najmanjše povečanje tveganja.
Strokovnjaki menijo, da bi lahko zmanjšanje uživanja ultraprocesirane hrane znatno zmanjšalo tveganje za razvoj Parkinsonove bolezni še preden bi bila ta diagnosticirana. Dr. Xiang Gao z Univerze Fudan v Šanghaju pravi, da uživanje zdrave hrane, bogate z naravnimi sestavinami, zmanjša tveganje za nevrodegenerativne bolezni, vključno s Parkinsonovo boleznijo. Dodaja, da prekomerno uživanje predelane hrane, kot so sladke pijače in prigrizki, lahko pospeši zgodnje znake bolezni.
Parkinsonova bolezen, ki nastane zaradi smrti živčnih celic v možganih, ki proizvajajo dopamin, je v porastu, predvsem zaradi staranja prebivalstva, okolijskih toksinov in življenjskih navad, kot je kajenje.
Kljub obetajočim rezultatom študije strokovnjaki opozarjajo, da zgodnji simptomi, kot so motnje spanja, zaprtje in spremembe v razpoloženju, niso nujno znaki Parkinsonove bolezni. Študija ni spremljala, ali so udeleženci dejansko zboleli za Parkinsonovo boleznijo, zato je še vedno potrebnih več raziskav, da bi ta povezava postala dokončno potrjena, piše Daily Mail.