TRUMP BI SELIL IKONIČEN RAKETOPLAN: Nasprotniki so zakon označili za politično uslugo

Svet

The Washington Post je poročal o spornem določilu v davčni zakonodaji predsednika Donalda Trumpa, po katerem bi morali raketoplan Discovery, ki je trenutno razstavljen v Narodnem muzeju letalstva in vesoljskih poletov Smithsonian, preseliti v Vesoljski center Houston v Teksasu. Po mnenju teksaških politikov ta poteza predstavlja priznanje Houstonu za njegovo poglavitno vlogo v zgodovini Nase, saj tam že desetletja deluje Center za vesoljske polete s človeško posadko (Johnson Space Center).

Discovery

Kritiki pa opozarjajo, da bi lahko skupni stroški selitve in postavitve presegli 300 milijonov dolarjev, kar ob hkratnih splošnih proračunskih rezih pomeni razkošno in neupravičeno porabo javnih sredstev. Po poročanju Reutersa je zakon v predstavniškem domu prestal glasovanje z majhno večino (218 proti 212), kar odraža ostro politično razdeljenost. BBC News poroča, da so pred muzejem Smithsonian potekali protesti, kjer so nasprotniki zakon označili za politično uslugo.

The Washington Post navaja, da zakon predvideva 85 milijonov dolarjev za transport raketoplana in gradnjo nove razstavne dvorane v Houstonu. Vendar pa v muzeju Smithsonian ocenjujejo, da bi bili lahko dejanski stroški precej višji – zaradi logističnih tveganj, zahtev za posebno postavitev in morebitne škode na plovilu. Senatorja Ted Cruz in John Cornyn iz Teksasa sta predlog odločno podprla in ga predstavila kot popravo krivice iz leta 2011, ko Teksas ni prejel nobenega izmed upokojenih raketoplanov Nase.

The Guardian poroča, da je direktor muzeja Smithsonian Chris Browne napovedal, da se bo institucija pravno uprla zakonu in zaščitila svoje lastniške pravice. Reuters dodaja, da naj bi se tudi Nasa upirala selitvi, saj notranji dokumenti kažejo, da selitev brez dodatnega financiranja logistično ni izvedljiva. Tiskovni predstavnik muzeja Smithsonian poudarja, da ima Discovery bistveno vlogo v raziskovalnem in ohranitvenem poslanstvu muzeja ter da bi bila takšna selitev brez primere.

Uradna razlaga zakon predstavlja kot poklon teksaški vesoljski dediščini. Direktor Vesoljskega centra Houston je izrazil ponos nad možnostjo pridobitve raketoplana. A kritiki opozarjajo na ostro nasprotje med visokimi izdatki za ta projekt in hkratnimi predlogi za zmanjšanje financiranja Nasinih znanstvenih programov, kjer številnim misijam grozi odpoved. BBC News izpostavlja nasprotovanje nekdanjega astronavta Garretta Reismana, ki selitev označuje za napačno porabo sredstev.

Razkorak med zakonsko določenimi 85 milijoni dolarjev in ocenami muzeja, ki segajo med 300 in 400 milijonov, poglablja razpravo o odgovorni porabi proračunskega denarja in regionalnem prestižu. Urad senatorja Cornyna trdi, da so višje ocene prenapihnjene. 

Čeprav naj bi Trump zakon kmalu podpisal, spor še ni zaključen – muzej Smithsonian namreč po navedbah časnika The Guardian razmišlja o vložitvi tožbe za izpodbijanje zakona.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija