TO JE ITALIJANSKI MINISTER ZAGOTOVIL SLOVENIJI GLEDE FERNETIČEV: Do zaprtja vipavske hitre ceste je še 40 dni

Slovenija

Dnevi do popolnega zaprtja vipavske hitre ceste med Razdrtim in Vipavo se hitro iztekajo. Trenutno je zaprt vozni pas v dolžini približno šestih kilometrov, ker postavljajo protivetrno zaščito. Po 15. avgustu bodo vipavsko hitro cesto popolnoma zaprli za 100 dni, do novembra. Tranzitni tovorni promet bo v celoti preusmerjem na mejni prehod Fernetiči, kjer se že sedaj borijo z dolgimi zastoji, za kar naj bi bila kriva mejna kontrola ob vstopu v Italijo. Tik-tak, torej – slovenski notranji minister Boštjan Poklukar se je sicer srečal z italijanskim kolegom na to temo – in rezultat?

Mejni prehod Fernetiči 26. junija letos. Foto: Facebook Mesto Sežana/Pika Konjevič

Kot odgovarjajo na Darsu, so pristojni za vzdrževanje avtoceste do mejne točke na mejnem prehodu Fernetiči. Da je stanje cestišča na italijanski strani izredno slabo, da zevajo globoke luknje v asfaltu, ki jih nihče ne sanira, so se tržaški mediji v zadnjem času že večkrat na veliko razpisali. Na Darsu tudi pravijo, da so se na to temo srečali z italijanskimi kolegi oz. vzdrževalci cest. Vendar stanje ostaja nespremenjeno.

Vipavska hitra cesta med Razdrtim in Vipavo je bila zgrajena leta 2009. To območje je po izredno močni burji znano tako rekoč od zmeraj. Najmočnejši zabeležen sunek vetra v zgodovini je bil v noči na 2. marec 2011 na viaduktu Lozice, na hitri cesti med Razdrtim in Podnanosom, znašal je 212,4 km/h.

Vipavska hitra cesta

Protivetrna zaščita šele 16 let po odprtju hitre ceste v zgornji Vipavski dolini

Burja je na regionalni cesti med Podnanosom in Vipavo že desetleja pred izgradnjo hitre ceste prevračala tovornjake in druga vozila, torej bi bilo utopično pričakovati, da na hitri cesti teh težav ne bo, saj poteka skoraj vzporedno z regionalno cesto. In vendar je Dars začel z načrti za protivetrne ukrepe šele leta 2015, postavljajo pa jih sedaj.

Dvanajst let po odprtju odseka hitre ceste med Razdrtim in Vipavo, leta 2021 in 2022, so pričeli načrtovati preplastitev tega odseka hitre ceste. Zadevo naj bi izvedli v času od sredine avgusta do novembra letos, za kar naj bi potrebovali 100 dni. Ni čudno, da so Kraševci zaskrbljeni, saj bo tranzitni tovorni promet v celoti preusmerjen na mejni prehod Fernetiči, kjer pa že sedaj prihaja do težav.

Mejni prehod Fernetiči 21. junija. Foto: Facebook Mesto Sežana/Erik Sancin

Na Dars smo zato vprašali, koliko tovornjakov dnevno je na mejnem prehodu Fernetiči izstopilo iz Slovenije in koliko jih je vstopilo v času, ko so pripravljali načrte za izvedbo del na vipavski hitri cesti. Podatka za leto 2015 nimajo, ker "takrat še ni bil vzpostavljen cestninski sistem DarsGo, ki bi omogočal spremljanje takšnih podatkov".

Leta 2021 pa je v povprečju dnevno zapustilo Slovenijo preko mejnega prehoda Fernetiči 1365 tovornjakov, v državo jih je vstopilo 1393. Povprečje so izračunali na osnovi skupnega števila prehodov, deljenega s številom dni v letu, kar pomeni, da je dejansko število prehodov med tednom višje, ob koncih tedna in praznikih pa nižje. Leta 2022 je dnevno izstopilo iz države v povprečju 1367 tovornjakov, 1466 jih je vstopilo.

Koliko tovornjakov izstopi in vstopi danes?

Podatki za letošnje leto kažejo, da je januarja izstopilo iz države preko mejnega prehoda Fernetiči 1450 tovornjakov, 1387 jih je vstopilo. Februarja je bilo števila precej višja, 1765 tovornjakov je izstopilo in 1832 vstopilo. Marca je izstopilo 1574 tovornjakov, vstopilo 1676. Aprila je izstopilo 1513 tovornjakov, vstopilo 1696. In maja letos je 1510 tovornjakov v povprečju dnevno izstopilo iz Slovenije v Italijo v preko Fernetičov, 1655 jih je vstopilo.

Marca letos se je tovorni promet na mejnem prehodu v primerjavi z letom prej povečal za 11,1 odstotka, aprila je upadel za 0,9 odstotka in maja (podatki so do 28. maja) je narasel za 10,5 odstotka. Pa vipavska hitra cesta med Razdrtim in Vipavo še ni zaprta. Italija je nadzor na meji podaljšala do decembra 2025.

Matteo Piantedosi in Boštjan Poklukar

Predstavniki kraških občin in notranji minister Boštjan Poklukar so se v začetku junija letos dobili na sestanku v Sežani, namen sestanka je bil iskanje rešitev za zastoje na Fernetičih. Poklukar je takrat za medije dejal, da je bilo na sestanku nekaj konkretnih rešitev predstavljenih, vendar mora vse skupaj pregledati stroka in nato sprejeti odločitve. Po enem mesecu smo na notranje ministrstvo vprašali, ali je stroki že uspelo pregledati omenjene konkretne rešitve. In če so uspeli jih pregledati, kakšne odločitve so sprejeli.

Kot so odgovorili z notranjega ministrstva, se je Poklukar srečal z italijanskim kolegom Matteom Piantedosijem 13. junija, ob robu sveta ministrov za notranje zadeve v Luksemburgu. "Na nestanku je Piantedosi ministra Poklukarja seznanil, da italijanska stran že pospešeno išče rešitve za čim boljšo pretočnost prometa v izogib nastajanju gospodarske škode in za bolj življenjsko ureditev za domačine," so povedali na notranjem ministrstvu. Do danes se ni še nič premaknilo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija