Agencija AP poroča o redkem in pomembnem incidentu na Korejskem polotoku. Neznani moški iz Severne Koreje je prečkal močno varovano kopensko mejo in je zdaj v oskrbi južnokorejske vojske. Po podatkih Združenega štaba južnokorejskih oboroženih sil so vojaki njegovo gibanje zaznali na osrednjem zahodnem delu demarkacijske črte. Izvedli so t. i. "vodeno operacijo", med katero so neoboroženega moškega varno pospremili skozi minsko posejano območje v demilitarizirani coni (DMZ).
SEVERNOKOREJEC VSTOPIL V JUŽNO KOREJO: Vojaki so ga pospremili skozi minsko polje
Svet
Oblasti dogodek še preiskujejo in za zdaj ni potrjeno, ali je moški skušal pobegniti v Južno Korejo. Južnokorejska vojska ob tem ni zaznala nobene neobičajne vojaške aktivnosti na severnokorejski strani. O incidentu je bila obveščena tudi Poveljniška struktura Združenih narodov pod vodstvom ZDA.
Reuters navaja, da je v operaciji sodelovalo več kot 50 južnokorejskih vojakov, trajala pa je približno 20 ur in se končala zgodaj naslednje jutro. Po poročanju agencije Yonhap se je moški identificiral kot civilist in ob srečanju z vojaki vprašal: "Kdo ste?" ter nato prostovoljno sledil njihovim navodilom.
Dogodek se je zgodil v času povečanih napetosti ob meji, ko je Severna Koreja proti jugu poslala na tisoče balonov, napolnjenih s smetmi. Južna Koreja je odgovorila s propagandnimi oddajami prek zvočnikov, ki pa jih je nova vlada že ustavila. Liberalni predsednik Lee Jae Myung si prizadeva za izboljšanje odnosov s Severno Korejo in je poleg preklica oddajanja predlagal tudi zakonsko prepoved pošiljanja propagandnih balonov s strani civilnih aktivistov.
Primer sledi znanemu vzorcu mejnih incidentov. Aprila letos so južnokorejski vojaki opozorilno streljali na deset severnokorejskih vojakov, ki so prešli mejo. Lani junija je bilo zabeleženih več podobnih incidentov, ki naj bi bili posledica nesporazumov med severnokorejskim utrjevanjem meje.
Po poročanju The Guardiana je moški prestopil mejo preko plitvega potoka in skozi gosto gozdnato območje, kar kaže na skrbno načrtovan prehod, verjetno iz obupa zaradi zaostrenih razmer v domovini. Yonhap pa spominja na podoben primer iz avgusta lani, kar nakazuje, da gre za redek, a ponavljajoč se pojav.