Mednarodni denarni sklad (IMF) je v najnovejši gospodarski napovedi sporočil projekcijo glede vojne v Ukrajini: pričakuje, da se bodo intenzivni vojaški spopadi v tej državi zaključili do konca leta 2025. Ob tem pa je IMF opozoril, da ta osnovni scenarij vključuje velike negotovosti in tveganja, saj razmere ostajajo izredno zapletene, piše Telefraf Biznis.
KDAJ SE BO KONČALA VOJNA V UKRAJINI? To je napovedal Mednarodni denarni sklad
Svet
IMF, ki ima sedež v Washingtonu, je kljub nadaljevanju vojne ohranil svojo prejšnjo napoved gospodarske rasti Ukrajine za leto 2025 na ravni med dvema in tremi odstotki. Za leto 2026 pa pričakuje, da bi lahko ukrajinsko gospodarstvo ob predpostavki normalizacije razmer celo pospešilo rast na 4,5 odstotka.
Poleg tega sklad ocenjuje, da se bo inflacija v Ukrajini do konca letošnjega leta znižala na približno devet odstotkov, kar naj bi bilo posledica padca cen hrane v drugi polovici leta ter restriktivne monetarne politike, ki jo vodi centralna banka.
Kljub tem pozitivnim ekonomskim signalom IMF opozarja na vedno večje finančne potrebe Ukrajine za financiranje obrambe. Država načrtuje dvig vojaških izdatkov za kar 5,8 odstotka BDP, kar predstavlja znaten pritisk na že tako obremenjeno javnofinančno stabilnost države.
Po pisanju Telefraf Biznis je IMF letos spomladi prvič uradno vključil predpostavko o koncu vojne do konca leta 2025 kot osnovni scenarij v svojih makroekonomskih napovedih za Ukrajino.
Vendar pa ameriška medijska hiša CNN v nedavno objavljeni analizi opozarja, da bi se vojna lahko nadaljevala celo v leto 2026. Kot navajajo, je ruska ofenziva počasna, situacija na terenu pa izjemno zapletena in nepredvidljiva, kar lahko pomeni, da se oboroženi spopadi ne bodo končali tako hitro, kot pričakuje IMF.
Tako Ukrajina kot njeni zavezniki se zato še naprej soočajo z dolgoročno varnostno in finančno negotovostjo, ki bi lahko vplivala tudi na hitrost povojne obnove ter trajnost gospodarskega okrevanja države.