Po zakonu o dolgotrajni oskrbi se bo danes začela uporabljati določba o dolgotrajni oskrbi na domu. Ta pravica bo zajemala denimo pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih in določeno zdravstveno nego, pa tudi e-oskrbo in storitve za ohranjanje samostojnosti, denimo fizioterapijo. Uporabljati se bo začela tudi določba o prispevku za dolgotrajno oskrbo.
ODSTOTEK PLAČE IN POKOJNINE ZA DOLGOTRAJNO OSKRBO: Toliko bo zbrala država v enem letu
Slovenija
Določba o obveznem prispevku za dolgotrajno oskrbo predvideva, da bodo zaposleni in delodajalci od 1. julija naprej plačevali en odstotek od bruto plače, upokojenci pa en odstotek od neto pokojnine. Na tak način naj bi v letošnjem letu po ocenah zbrali 255 milijonov evrov.
Obseg dolgotrajne oskrbe na domu, ki bo za upravičenca brezplačna, je določen v urah glede na posameznikovo kategorijo. Dodeljenih bo od 20 do 110 ur. Prve odločbe bodo po napovedi ministrstva za solidarno prihodnost izdane jeseni.
Zakon določa, da mrežo javne službe za dolgotrajno pomoč na domu zagotovi občina tako, da ustanovi javni zavod za opravljanje takšne oskrbe ali podeli koncesijo na podlagi javnega razpisa, lahko pa z javnim zavodom tudi sklene pogodbeno razmerje. Nekatere občine še niso sklenile ustreznih pogodb. Ministrstvo zato od njih pričakuje, da bodo to naredile čim prej.
Nenazadnje bo od danes v uporabi zakonska novost, po kateri bodo lahko oskrbovalci družinskega člana tudi upokojenci. Kdor bo pridobil ta status, bo znova postal aktiven prebivalec. Tako kot drugi oskrbovalci družinskega člana bo prejemal 1,2-kratnik minimalne plače, poleg tega pa še delež pokojnine, ki mu pripada po zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.