Italijanska vlada je marca sprejela strožji zakon o podeljevanju državljanstev, ki vpliva tudi na pripadnike italijanske manjšine v Sloveniji in na Hrvaškem. V Italijanski uniji si želijo določene popravke zakona in so na zunanjega ministra Antonia Tajanija naslovili pismo. Zakon lahko sicer do konca maja ovrže oziroma spremeni še parlament.
BITI ITALIJAN NI VEČ DOVOLJ, TREMUL: "Naši vnuki izgubljajo pravico, ki bi morala biti samoumevna"
Koper
Maurizio Tremul, predsednik Italijanske unije (desno) in Antonio Tajani, italijanski zunanji minister (levo).
Kot je za STA povedal Maurizio Tremul, predsednik Italijanske unije, ki združuje pripadnike italijanske narodne skupnosti, so želeli zunanjega ministra s pismom predvsem opozoriti na specifičnost italijanske narodne skupnosti, ki živi v Sloveniji in na Hrvaškem. Pojasnil je, da novi zakon sicer ne vpliva na tiste, ki imajo italijansko državljanstvo že urejeno.
Močno pa novi zakon posega v pravice prihodnjih generacij, saj omejuje samodejno pridobitev državljanstva po načelu ius sanguinis (pravica po krvi). Določa namreč, da bi imeli pravico do italijanskega državljanstva le potomci prednikov, ki so se v Italiji rodili ali pa so tam vsaj dve leti prebivali.
"Naši vnuki s tem izgubljajo avtomatsko pravico, da ohranijo tudi italijansko državljanstvo, in bi morali ponovno skozi celotno proceduro, s katero bi dokazovali, da so pripadniki italijanske narodne skupnosti," je opisal Tremul.
Kot je pojasnil, si v Italijanski uniji zato želijo, da bi v zakon vključili člen, ki bi določal, da novosti ne veljajo za potomce tistih, ki so italijansko državljanstvo že pridobili po zakonu o državljanstvu leta 2006. Odziva na pismo Tajaniju sicer še niso dobili.
Zakon močno zaostruje pogoje za pridobitev italijanskega državljanstva tudi na drugih področjih. Tako osebe, rojene po potrditvi zakona, ne bodo imele dejanske vezi z Italijo, če njihov rojstni list ni vpisan ali prepisan v italijanske matične knjige do dopolnjenega 25. leta starosti. Če rojstni list do takrat ne bo prepisan, oseba ne bo več mogla zaprositi za državljanstvo.
Drugače bodo obravnavali tudi tujce, ki se poročijo z italijanskim državljanom. Ti bodo za državljanstvo lahko zaprosili le če bodo tudi sami vsaj dve leti prebivali v Italiji. Ob tem se bo cena postopka za pridobitev državljanstva z dosedanjih 600 zvišala na 700 evrov.
Tisti, ki živijo v tujini in želijo zaprositi za italijansko državljanstvo, se po novem ne bodo več obrnili na konzulate, temveč na poseben centraliziran urad na italijanskem zunanjem ministrstvu. Za organizacijo te pisarne bo prehodno obdobje približno eno leto.
Vlada Giorgie Meloni se je za zaostritve med drugim odločila, ker naj bi število prošenj za podelitev državljanstva tako poskočilo, da bi lahko število Italijanov, ki živijo v tujini, preseglo število tistih, ki živijo v Italiji. V desetih letih so namreč zabeležili 40-odstotno povečanje števila italijanskih državljanov, ki prebivajo v tujini.
Nova pravila so v veljavi od konca marca, italijanski parlament pa ima 60 dni časa za morebitne spremembe. Rok za to se izteče 28. maja.