STARŠI PRI 80-IH? Nadomestno materinstvo za pozno starševstvo sproža številne kritike

Svet

V Veliki Britaniji je prišlo do porasta števila ljudi, starejših od 80 let, ki uporabljajo nadomestne matere za pozno starševstvo. Podatki kažejo tudi splošen porast vlog za starševstvo otrok, rojenih z nadomestnim materinstvom, predvsem pri moških in ženskah v 50-ih in 60-ih letih. Kritiki opozarjajo, da je takšno ravnanje neodgovorno in sebično ter zahtevajo uvedbo zgornje starostne meje za bodoče starše. Vlado pozivajo k nujnim zakonskim spremembam in prepovedi iskanja nadomestnih mater v tujini. V Združenem kraljestvu je nadomestno materinstvo sicer zakonito, a zgolj v altruistični obliki, zaradi česar številni pari odhajajo v tujino.

Nadomestno materinstvo pomeni, da ženska oziroma nadomestna mati, zanosi in donosi otroka za par ali posameznika, ki po rojstvu postane zakoniti starš otroka. Podatki angleške Svetovalne službe pri družinskem sodišču (Children and Family Court Advisory Service - Cafcass), ki zastopa interese otrok v sodnih postopkih, zlasti v primerih skrbništva, stikov in posvojitev, kažejo, da je bilo med letoma 2020 in 2025 vloženih do 30 prijav s strani 80-letnikov.

Podatki tudi kažejo splošen porast števila starejših ljudi, ki zaprosijo za zakoniti starševski status. Med letoma 2020 in 2025 je bilo 416 vlog s strani moških in žensk v 50-ih letih ter 43 s strani moških v 60-ih. Posebej izrazit je bil porast vlog moških v 50-ih s 44 vlogami leta 2020 na 95 leta 2025.

Helen Gibson, ustanoviteljica kampanje Surrogacy Concern, je dejala: "Zgroženi smo, da so bile podane vloge za starševstvo otrok, rojenih z nadomestnim materinstvom, s strani ljudi v šestdesetih, sedemdesetih in osemdesetih letih - takšno ravnanje je neopravičljivo in sebično. Še bolj skrb vzbujajoče je, da tovrstni primeri iz leta v leto naraščajo. V Veliki Britaniji ni zgornje starostne meje za pridobitev starševskih pravic v primerih nadomestnega materinstva, prav tako ne v večini držav, kamor Britanci odhajajo, da bi postali starši. To je naravnost absurdno," navaja dailymail.co.uk. 

"Vlada bi se morala resno vprašati, ali je to v otrokovem interesu. Večina primerov, ki prihajajo pred britanska sodišča, vključuje otroke, rojene v tujini v okviru komercialnih dogovorov o nadomestnem materinstvu, kar bi bilo v Veliki Britaniji nezakonito - pogosto za starejše naročnike. Vlada mora nujno ukrepati in sodiščem omogočiti, da zavrnejo tovrstne vloge ter prepovedo iskanje nadomestnih mater v tujini," še dodaja Gibsonova.

Primer para v sedemdesetih

Maja letos je sodišče dodelilo pravico do starševstva paru, starem 72 let, za 14-mesečnega dečka, rojenega prek nadomestne matere. Mož in žena sta zaprosila za starševski status julija, šest mesecev po rojstvu otroka v Kaliforniji, spočetega z moževim semenom in darovanim jajčecem. Par bo star 76 let, ko bo otrok začel osnovno šolo, in 89 let, ko bo dosegel polnoletnost. Za otroka je plačal nekaj več kot 151.000 funtov (približno 177.000 evrov), od katerih je sodišče kot "razumne stroške" priznalo le 24.635 funtov.

Lexi Ellingsworth iz organizacije Stop Surrogacy Now UK je poudarila, da kaže primer očitne pomanjkljivosti trenutne zakonodaje. "V Veliki Britaniji ni starostne omejitve za bodoče starše ali nadomestne matere. Postopek za pridobitev starševskega statusa omogoča Britancem, da v tujini kupujejo otroke - to pravno praznino je treba nemudoma zapreti."

Po podatkih Brilliantbeginnings.co.uk nadomestne matere v ZDA, kjer je komercialno nadomestno materinstvo dovoljeno, prejmejo 20.000 do 30.000 dolarjev.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija