15. in 16. aprila 2025 je v Kopru potekal uvodni sestanek projekta NATURGO (Nature-Based Solutions and Urban Water Governance, F-DUT-2023-0293, ARIS šifra projekta: H7-8300). Projekt sofinancira partnerstvo Driving Urban Transitions (DUT) v okviru programa Obzorje Evropa, v njem pa sodeluje 13 partnerjev iz šestih držav, da bi z rešitvami, ki temeljijo na naravi, spremenili način, kako mesta upravljajo izzive, povezane z vodami.
PROJEKT NATURGO: Naravne rešitve za izboljšano upravljanje mest z vodnimi izzivi, vključno s Piranom (FOTO)
Koper
Projekt NATURGO, katerega vodilni slogan je Oblikovanje prihodnosti upravljanja voda v mestih z rešitvami, ki temeljijo na naravi, obravnava nujno potrebo po vključujočih, prožnih in trajnostnih pristopih k upravljanju voda v mestih. Medtem ko tradicionalna siva infrastruktura že dolgo prevladuje pri upravljanju z vodo, ta pogosto ni kos dolgoročnim izzivom, ki jih prinašajo podnebne spremembe, urbanizacija in družbena neenakost. NATURGO spodbuja zeleno in modro infrastrukturo kot večnamensko alternativo, ki prinaša okoljske in družbene koristi. Primeri take infrastructure so: zadrževalniki vode, mokrišča, prepustne površine, obnovljene rečne in morske brežine, zelene strehe in stene, mestni drevoredi, parki in vrtovi, in drugo.
V naslednjih treh letih bo NATURGO razvil orodja za strateško upravljanje in participativne procese v podporo upravljanju z vodami v petih evropskih mestih - Piran (SI), Debrecen (HU), Firence (IT), Kobenhavn (DK) in Umea (SE) - da bi lokalnim oblastem pomagal sprejeti in razširiti na naravi temelječe rešitve za vodne sisteme, odporne na podnebne spremembe.
Uvodno srečanje je gostilo Znanstveno-raziskovalno središče (ZRS) Koper in njegov Mediteranski inštitut za okoljske študije Koper kot projektni partner. Prvi dan so se sestali partnerji, da bi opredelili ključne koncepte, ocenili trenutno stanje projekta in določili jasne naslednje korake v vseh delovnih sklopih. Drugi dan je potekal sestanek, na katerem so sodelovali vsi projektni partnerji, vključno s predstavniki mest, sledil je terenski obisk Pirana. Tam so udeleženci raziskovali pereče podnebne in z vodo povezane izzive mesta: intenzivnejše nevihte in neurja, s tem pa poplavljanje meteornih voda ter nevihtvega morja, dvigovanje morske gladine, vdor morske vode v sistem pitne vode in pomanjkanje sladke vode v sušnih obdobjih, ki jih je hkrati potrebno obravnavati v okviru bogate kulturne dediščine Pirana, kjer je prostor za uvajanje prostorsko obsežnih rešitev omejen. Rešitve morajo zato biti zasnovane glede na specifične potrebe Pirana.
Projekt NATURGO bo:
- spodbujal učinkovito sodelovanje med teorijo in prakso, raziskovanjem in aplikacijo znanja,
- iskal praktične in dolgoročne rešitve za lokalne izzive na področju voda in
- spodbujal spremembo mišljenja in pristopa pri načrtovanju in upravljanju mest.
Partnerji in sodelujoče države:
- IVL Swedish Environmental Research Institute (Švedska) kordinator,
- ZRS Koper - Znanstveno-raziskovalno središče Koper (Slovenija),
- BURST neprofitna organizacija, d. o. o. (Madžarska),
- Physi Solutions Ltd. (Madžarska),
- Univerza v Firencah (Italija),
- Tehnična univerza na Danskem (Danska),
- WaterZerv (Danska),
- Mesto Kopenhagen (Danska),
- Občina Debrecen (Madžarska),
- Občina Piran (Slovenija),
- Mesto Umeå (Švedska),
- Mesto Firence (Italija) in
- Ekološki inštitut (Nemčija).
Vloga ZRS Koper v projektu NATURGO
Znanstveno raziskovalno središče (ZRS) Koper z Mediteranskim inštitutom za okoljske študije (MIOS) ZRS Koper sodeluje v vseh sklopih projekta. Najprej vodi sklop nalog, ki zajemajo pregled literature in primerov na naravi temelječih rešitev v obravnavi vprašanj na različnih ravneh in v vseh fazah cikla strateškega upravljanja, vključno z identifikacijo ovir za prehod na naravi temlječe upravljanje z vodami in opredelitvijo vrzeli v znanju, vzvodov in s tem priložnosti za inovacije in intervencije. To znanje bo neposredno uporabljeno v praksi, pri oblikovanju scenarijev in prehodnih poti ter pri sintezi splošnih spoznanj in smernic za upravljanje vseh sodelujočih mest.
Na MIOS ZRS bodo poskušali aktivno podpreti soustvarjanje lokalnih rešitev mesta Piran. V okviru projekta bodo poskušali ustvariti vpliv na lokalni in regionalni ravni ter delovati kot navdih za trajnostni razvoj drugih skupnosti. Piran in druga mesta bodo spodbujali pri spremembi sive infrastrukture v nove in bolj trajnostne rešitve za ublažitev izzivov, ki jih prinašajo podnebne spremembe.