INVAZIJA ČRNIH KAČ V TEJ EVROPSKI DRŽAVI: Nahajajo se na vrtovih, tehničnih napravah in celo semaforjih

Svet

V vse več vrtovih, ob kletnih oknih in celo v tehničnih napravah v Severnem Porenju-Vestfaliji so te dni opažene črne kače – prizor, ki pri mnogih vzbuja strah. Še posebej v mestih, kot so Witten, Dortmund in Essen, je število prijav o opaženih kačah močno naraslo.

A ni razloga za paniko. Čeprav mnogi ob pogledu na črno kačo pomislijo na strupenjačo, gre pravzaprav za nenevarno in strogo zaščiteno vrsto – belouško (Ringelnatter), natančneje za njeno genetsko črno različico. Zakaj se teh fascinantnih plazilcev ni treba bati, temveč jih je treba varovati, piše Petbook.de.

Zakaj so črne kače pogostejše?

Povečano število opažanj te vrste se lahko delno pojasni s podnebnimi spremembami. "Danes imamo podnebje, podobno jugu Nemčije – kjer so kače tradicionalno pogostejše," je pojasnila Martin Maschka iz Šole divjine Ruhrgebiet za Ruhr24. Topla in vlažna poletja posebej koristijo vrstam, ki odlagajo jajca, kot je belouška.

Zlasti v Wittenu prejemajo prijave o prisotnosti teh kač vsak dan. Kače najdejo v žlebovih, črpalkah in celo v semaforjih. Več kot 90 % prijavljenih kač so domače belouške – popolnoma nenevarne.

Zakaj so te kače črne?

Gre za melanistične belouške. Melanizem je genetska mutacija, pri kateri nastaja preveč temnega pigmenta (melanina), kar povzroči črno barvo. Ta pojav se pojavlja pri mnogih živalih – od veveric in panterjev do kač.

Črna barva ima tudi prednosti: hitreje vpija toploto, kar pomaga preživeti v hladnejših razmerah. Vendar pa so takšne kače tudi bolj opazne plenilcem in ljudem, zato pogosto končajo mrtve zaradi nevednosti ali strahu.

Ali so belouške nevarne?

Ne. Belouška (Natrix natrix) ni strupena in je za ljudi popolnoma nenevarna. Spada med kače, ki plen davijo – nima strupnikov in ob nevarnosti pobegne. Ugrizi so izjemno redki, tudi če pride do ugriza, ta ni nevaren.

Zanimivost: v skrajni sili se "dela mrtvo" – obrne se na hrbet, odpre usta in izplazi jezik.

Kje živijo belouške?

Razširjene so po vsej Nemčiji, najpogosteje ob vodi – v močvirjih, ob jezerih in potokih, pa tudi v naravnih vrtovih s kompostom in listjem. Hranijo se z dvoživkami – žabami, močeradi ipd. – in lahko pomagajo v boju proti mišim in podganam. Že vonj njihove kože po levitvi odganja glodavce. Torej, če jo imate na vrtu – to je znak zdrave narave, ne nevarnosti.

Kaj storiti, če jo vidite?

Ne dotikajte se je, ohranite razdaljo (1–2 metra). Ne ubijajte je, saj so zakonsko zaščitene, globe pa lahko znašajo do 50.000 evrov. Za identifikacijo jo fotografirajte in po potrebi pokličite strokovnjake. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija