AMERIŠKI ŠOK ZA SVET: ZDA dokončno zaprle agencijo Usaid

Svet

Državni sekretar ZDA Marco Rubio je v torek razglasil konec programov pomoči, ki jih je upravljala agencija za mednarodni razvoj (Usaid). Med več kot 6000 projekti se jih bo le okrog 1000 nadaljevalo pod okriljem State Departmenta. Potezo so obsodile številne humanitarne organizacije, pa tudi dva nekdanja predsednika ZDA.

Marco Rubio, državni sekretar ZDA

"Razvojni cilji so bili redko doseženi, nestabilnost se je pogosto še poslabšala, antiameriška naravnanost pa je naraščala. To obdobje neučinkovitosti s podporo vlade se je uradno končalo," je v torek ob oznanilu zaprtja agencije Usaid sporočil Rubio, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Nekateri programi humanitarne pomoči Usaid, ki so usklajeni s politiko ZDA in spodbujajo ameriške interese po svetu, bodo odslej v pristojnosti State Departmenta. Od približno 6200 projektov naj bi jih še naprej izvajali le okoli 1000, poroča britanski BBC.

Poteza je naletela na ostre obsodbe humanitarnih organizacij po vsem svetu, kritična sta bila tudi nekdanja predsednika ZDA Barack Obama in George W. Bush.

"Ukinitev agencije Usaid je tragedija, saj je po vsem svetu izvajala eno najpomembnejših nalog," je po navedbah BBC dejal Obama.

Agencija za mednarodni razvoj (Usaid) je do vrnitve predsednika Donalda Trumpa v Belo hišo zagotavljala 40 odstotkov globalnih humanitarnih sredstev, po prevzemu oblasti pa je ameriška vlada začela krčiti sredstva za agencijo in načrtovati njeno zaprtje. Kot razlog so navajali zlasti omejene koristi in visoke stroške.

Glede na študijo skupine mednarodnih raziskovalcev, ki so pregledali podatke iz 133 držav, je Usaid s svojimi sredstvi med letoma 2001 in 2021 preprečil 91 milijonov smrti v državah v razvoju. Študija, ki je bila v torek objavljena v reviji Lancet, je pokazala tudi, da bi lahko zaradi obsežnega zmanjšanja ameriške pomoči tujini v naslednjih petih letih umrlo 14 milijonov najranljivejših ljudi na svetu, od tega tretjina majhnih otrok.

Agencija Usaid, ustanovljena leta 1961, je zagotavljala ameriško humanitarno in drugo pomoč v okoli 120 državah. V lanskem proračunskem letu je imela iz zvezne blagajne zagotovljenih 40 milijard dolarjev, kar je manj kot odstotek celotnega proračuna ZDA, največ pomoči pa je bilo namenjene Ukrajini, Etiopiji in Jordaniji.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija