Carinske stopnje, ki jih predvideva trgovinski dogovor med EU in ZDA, bodo nemškemu bruto domačemu proizvodu (BDP) odvzele 6,5 milijarde evrov oziroma 0,15 odstotka, so za nemški poslovni časnik Handelsblatt izračunali analitiki ekonomskega inštituta IfW. Za slovenski BDP bi to po izračunih Financ pomenilo sto milijonov evrov.
ENOTNE CARINSKE STOPNJE: Slovenija bi lahko izgubila sto milijonov evrov
Svet
Celotna EU bo po teh izračunih zaradi 15-odstotnih splošnih carinskih stopenj ob 0,1 odstotka BDP. Pri tem bi Italija utrpela 0,02-odstotno krčenje BDP, Francija pa 0,01-odstotno.
Nemški kancler Friedrich Merz je dogovor v nedeljo sicer pozdravil. Po njegovih besedah so z dogovorom preprečili "nepotrebno zaostrovanje transatlantskih trgovinskih odnosov". "S tem nam je uspelo ohraniti naše temeljne interese, čeprav bi si želel več olajšav v transatlantski trgovini," je povedal.
Kot je dodal, mu je še posebej odleglo zaradi avtomobilske industrije, za katero trenutno veljajo 27,5-odstotne carine. Med močno izpostavljenimi panogami sta tudi nemška kemična in strojna industrija.
Dogovor so pozdravili tudi v italijanski vladi, vključno s premierko Giorgio Meloni. "Z dogovorom med EU in ZDA se končuje obdobje negotovosti in preprečuje trgovinska vojna. Preučili bomo vse podrobnosti," je na družbenem omrežju X v nedeljo zapisal italijanski zunanji minister Antonio Tajani.
Francija medtem po besedah ministra za evropske zadeve Benjamina Haddada ocenjuje, da bo prinesel začasno stabilnost, da pa je neuravnotežen.
Okvirni trgovinski dogovor, ki sta ga v nedeljo dosegla predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in ameriški predsednik Donald Trump, po besedah von der Leyen prinaša enotno 15-odstotno carinsko stopnjo za veliko večino izvoza iz EU. Ta stopnja bo veljala za večino sektorjev, vključno z avtomobili, polprevodniki in farmacevtskimi izdelki. "Petnajstih odstotkov ne gre podcenjevati, vendar pa je to najboljše, kar smo lahko dosegli," je poudarila.
Dogovor vključuje uvedbo ničelne stopnje carin na medsebojno trgovanje z nekaterimi strateškimi proizvodi. Med temi so letala in sestavni deli, določene kemikalije, generična zdravila, kritične surovine, pa tudi določeni kmetijski proizvodi. Za katere kmetijske proizvode točno bo šlo, bosta strani določili v prihodnjih dneh.
Evropska komisija se je v okviru dogovora med drugim zavezala tudi, da bo v ZDA vložila dodatnih 600 milijard dolarjev in od ZDA kupila za 750 milijard dolarjev energentov.